kapatmak için soldaki falconx tıkla  

PILOT LOGBOOK

YENİ FORMAT OFFICE 2013 LOG BOOK VERSİYON 1 HİZMETE GİRMİŞTİR. BU FORMAT TALPADA  SATILAN LOGBOOK DEFTERLERE ESASTIR.

Yeni format logbook

HALEN ESKİ FORMAT  "MASTER 2009" VE YENİ FORMAT "OFFICE 2013 MASTER" OLARAK İKİ VERSİYON FAALDİR."OFFICE 2013 MASTER" PROGRAMI ESKİ VE YENİ TÜM OFİS PROGRAMLARINDA KULLANILABİLİR. BİRKAÇ AY SONRA MASTER 2009 U(ESKİ FORMAT) SİTEDEN KALDIRACAĞIM.

Arkadaşlar   pilot log book tablosu yeni versiyonu  OFFICE2013MASTERLOGBOOK
v.....XLSM   dosya olarak hizmete sunulmuştur. Bu master dosyayı  devamlı saklayın üzerine uçuş bilgilerini yazmayın.Bu dosya buton sayfasındaki ilgili butona tıklayarak  her yıl yeni yıla ait uçuşun yazılacağı yeni dosyayı yapmak için kullanılacak ,ilgili butonlar kullanılacak uçuş dosyasını otomatik yapılacaktır.

Yeni office 2013 farklarını şöyle özetleyebiliriz.Bu versiyonu download için buraya tıklayın.

1: Single pilot hanesi saat olarak ilave edilmiştir.Buraya single pilot uçuşları + işareti yerine uçuş saati olarak yazılacaktır. Bu sivil havacılık isteğidir. Single pilot uçuşları uçak tipinin başına 1(tek motor) veya 2(iki motor) rakamları yazıldığı zaman otomatik olarak single pilot’a aktaracaktır. Single engine önceki yıllara ait uçu saatini sarı sayfada (ön tarafta) ilgili haneye yazarsanız oradan itibaren toplama devam edecektir.

2: Simulator uçuşları genel toplamdan çıkarılmıştır. direk similator hanesine yazılacaktır.

3: Son sayfa olan mesai sayfası yeniden düzenlenmiştir.

4: Ön sayfaya isim yazılıp fotoğraf ilave edebilirsiniz. Tabi benim ismim ve fotoğrafım yerine. Onlar size kolaylık olsun diye konuldu.Resimin üzerine sağ tuş açılan menüde "change picture" seçerek kendi resminizi koyabilirsiniz.


5: takvim değiştirilmiş.Yeni takvim modülü ilave edilmiş. Takvim modülünün Office ile ilişkisi kesilerek bağımsız yapılmış. Office programı eksik olarak yüklü makinalarda hata vermesinin önüne geçilmiştir.


6.Kaptan Aydın Temel'in ikazı ile JARFCL tekrar incelenmiş ve öğretmen  uçuşunun aynı zamanda PIC uçuşuna yazılacağı görüldüğünden JARFCL isteği doğrultusunda düzeltildi. 2009 v 3.0.0. da bu kısım hatalıdır.

Eski versiyonlardan gelen özellikleri ise :

a: Tüm uçuş saatlerinin hesabı otomatik olarak yapılır

b: Görüntü ve ebat olarak pilot logbook aynısıdır.Printer çıktısı alınıp kullanılabilir.

c: Gece ve gündüz uçuşları otomatik olarak gözükmesine rağmen istenilen değişiklik yapılır.Bir tarafta yapılan değişiklik diğer tarafa otomatik olarak yansır. Aynı otomatik yansıma pilot ve commander uçuşları ve öğretmen uçuşları için geçerlidir.

 

 

Kullanım ilgili sayfaların  alt kısmında  izah edilmiştir.Kısa hatırlatmalar aşağıdadır.

1: en önde bulunan geçen yıllar sayfasına daha önceki uçuş bilgilerinizi sarı renkli bölgelere yazıyorsunuz. Dikkat edeceğiniz konu bu sayfaya bilgileri 9000 satten küçük değerler halinde parçalayarak girilmesi gerekiyor.

2:  mayıs haziran ayları arasına ilave edilen buton sayfasında sağ üstte bulunan kopyalama butonuna tıklamanız yeterlidir.

 

3: birinci sütunda tarih hücresini tıkladığınızda gözüken takvimde ilgili gün tıklanması yeterli. Takvim özelliği Office 97 kullanıyorsanız gözükmeyecektir. Office XP , Office 2003  ve office 2007 için mevcuttur.

4:Uçak tipi register ve nereden nereye hücrelerini tıkladığınıza bir önceki satırdaki değerlere göre bu hücrede yazı belirecektir. Yazacağınız değer Bir önceki satırla aynı değilse  rahatça yeniden yazabilirsiniz.

5: Günlük uçuşlarda kırmızı köşeli haneleri manuel girin. iniş sayısını gündüze yazarsanız uçuş gündüze geceye yazarsanız uçuş geceye yazılır. uçuşlar otomatik olarak PIC hücresine atanır.co-pilot uçuşları manuel girilir.co_pilot hanesine uçuş girince Pıc  uçuşları otomatik silinir. 

simulator uçuşlarında  iniş sayısı girmeyeceksiniz.

6: Gece gündüz uçuşları iniş gece veya gündüz ise otomatik olarak atanır. ancak her iki haneyede bölmek isterseniz bir haneye yazıp diğerine tıkladığınızda kalan eksik uçuş buraya yazılır.

7: Son sütunda pic&referans önceki satırı kopya eder isterseniz değişirsiniz.

8: ilave edilen en önemli özelliklerden birisi 7 ve 30 gün ve 90 gün  sorgulamasının yapılmasıdır. . 7 ve 30 gün uçuş bilgileri için sayfanın en sağında bulunan  y ve z sütunlarına tıklamanız yeterlidir. Bu sütunun sağ tarafında bugün tarihi  (tıkladığınız satırın en solundaki uçuş tarihi)  ile 7 veya 30 gün önceki tarih (yazılı olan her iki tarih dahil)  uçuşları toplamını verir.

 

9: Yine buton sayfasına ; istenilen ayın sayfalarını print etme özelliği eklenmiştir. Print etmek istediğiniz ayın seçimini yaptıktan sonra meydana çıkacak print butonuna basmanız yeterlidir.

aylık ve yıllık toplamları kendisi yapar.

 

uçuşların giriş formatları  ocak ayının altında teferruatlı izah edildi.

 

İlk defa kullanıyor iseniz.Arkadan ikinci memo sayfasına Eski yıl uçuşlarını manuel girin

 

korumalı bölgelere yazmaya çalışırsanız sizi ikaz edecek buraya yazmayacaktır.

 

 

Bu versiyonun kullanılması aşağıdadır İSTEDİĞİNİZ SATIRIN ÜZERİNE TIKLAYIN.

 
 1: Şayet bu dosyayı ilk defa kullanacak iseniz :

 2: Yıl içinde bu dosyayı kullanıyorsanız ve yeni versiyona geçecekseniz:

 3:Kullandığınız  dosyayı yıl sonunda yeni yıla aktarmak ve yeni yıla ait dosyayı kullanmak için:

 

 

 

     (arkadaşlar  log book programını kullanamıyanlar için daha basit olan uçuş ve mesai programını biraz geliştirdim.   en sol sütuna tıkladığınızda takvim çıkar. uçulan günü tıklarsınız. 2. sütuna o günkü toplam uçuşu,  3 sütuna mesai başlangıcını , 4 üncü sütuna mesai bitimini yazdığınızda yanındaki sütunlara tıkladığınızda o sütuna ait hesabı yapar.  

Unutmayın  uçuş programlarımız çok ağır . kağıt üzerinde yönergeye uygun ama insan vücuduna ve insanlara uygun değil çok ağır. Bu nedenle bizde yönergeye uyarsak biraz yorgunluğu hafifletiriz. Yani 7 gün, 30gün,90gün mesai ve uçuşları eksiksiz hesaplarsak bu programın birçok gününü uçamayacağımızı görürüz. unutmayın uçuşunuzun yönergeye uygun olup olmadığını her şahıs kendi takip etmek zorundadır sizin sorumluluğunuzdadır. Bir olayda sivil havacılık size hesap soracak ve sizin lisansınızı elinizden alacaktır.yönergeye uymayarak Fedakarlık yapmaya kalkarsak olacak bir olayda ailemizin ekmeği ile oynadığımız gibi şirketide büyük zararlara sokarız.Lütfen yönergelere uyabilmek için arzu edenler ,log book programını kullanamıyanlar bu programı kullansın.mesai yi download etmek için tıklayın)  Bu programın  şekil olarak görüntü güzelliği ve renklendirmesi Kaptan Aydın TEMEL tarafından yapılmıştır.

 
 
hata bulursanız bildirin.

 

 

 

 

 

 

 

eleştirileriniz ile bu tabloyu daha geliştirebilirim.

 

eleştiri 1: Birol Şahinarslan kesinlikle haklı bu konuyu yazmayı unuttuğum için özür dilerim.
nafiz abi,
logbook u biraz kurcalayayım dedim, cok güzel tesekkürler.
 
diikatimi ceken bir konuyu, bazı arkadaslar cözemeyebilir düşüncesiyle size bildireyim dedim, sanırım açıklamalar hanesine yazarsanız  faydalı olur: exel in güvenlik derecesi yüksek olursa markolar çalışmıyor,
ben, exel programından, araçlar/seçenekler/güvenlik/marko güvenliği, yolunu takip ederek yüksek olan marko güvenliğini orta düzeye aldım, problem kalmadı.
 
1 ocaktan sonra kullanmaya baslayacagım,
 
selamlar, saygılar.

 

 

 

eleştiri 2: buton sayfasındaki butonlara bastığım zaman veya takvim sütununa bastığım zaman buton veya takvimler bana tepki vermiyor hiçbir hareket olmuyor.
Kullandığınız excel   "designe mode" da kalmıştır veya macro kullanımını disable etmişsinizdir.

makro kullanımını dosya ilk açılırken size sorarsa kabul ederek macro kullanımını enable yapın. Program makroları kullanarak çalışacaktır.

makrolar enable ise  "designe mode" dan çıkmak için   menude

view / toolbars / control toolbox seçiniz. sol tarafında okey işareti olsun.

 

Bu seçimi yapınca yukarıda kırmızı içine aldığım toolbar ı göreceksiniz.

 

 

Bu toolbarda en baştaki icon resimdeki gibi diğerlerine göre biraz daha koyuca , içinde kalem ve gönye cetvel resmi olan "designe mode"  icon'udur.

 

bu icon'a  tıkladığınızda normal çalışma moduna geçer ve  tüm butonlar çalışır. Bu şekilde bir kere save ederseniz bir dahaki sefere excel bu çalışma modunda açılacağı için   tekrar degine mode'dan çıkmanız gerekmeyecektir.

 
eleştiri 1: Bazen master dosya çalışmıyor hata veriyor.
Eski yıla ait dosya ile master dosya aynı director içinde olursa çalışacaktır. Farklı yerlerde ise hata verir.
selamlar, saygılar.

 

Sevgiler.