FALCONX  FORUMLARI
FALCONX FORUMLARI
Başlangıç sayfası | Üye özellikleri | Üye olma | Aktifler | Aktif anketler | Üyeler | Arama | FAQ | Arkadaşına email..
Kullanıcı adı:
Şifre:
Save Password
Forgot your Password?

bütün forumlar
 SABİT MESAJLAR
 Forum hakkında
 pilot log book
 Yeni soru sor  Cevap ver
 Printerda bastır
Yazar  Topic Next Topic  

mahmutersoy

9 Posts

Posted - 30/06/2008 :  15:42:44  Profil göster  Alıntı ile cevap ver
Selamlar; uzun süredir pilot log book un digital ortamda tutulabilmesi için nette program arıyordum, bir iki program buldum ama bizim kullandığımız jar-fcl 1.080 e uyumlu değildi. Bu yapmış olduğunuz program gerçekten mükemmel sanıyorum uzun bir emeğin ürünü. Kullanımının da internet ortamında sunulması gerçekten takdire şayan. Sanıyorum bu ürün tek ve pilotların işini gerçekten çok kolaylaştırıyor.En azından ben kendi adıma teşekkür etmek istiyorum bununla birlikte kullanıma dair küçük bir sorum var cevaplarsanız sevinirim. 8nci haneyi yazarken defterin açıklamalar kısmında PF olarak uçulan uçuşların yazılması gerektiği belirtiliyor,yani PM olarak uçtuğumuz zaman 8nci haneye yazmamamız gerekiyor fakat burayı boş bıraktığımız zaman simulatör hanesine uçuşu yazıyor ve de simulatör hanesinden bu uçuşu silmek mümkün olmuyor.Saygılar....

falconx

Turkey
407 Posts

Posted - 04/07/2008 :  08:50:57  Profil göster  Visit falconx's Homepage  Click to see falconx's MSN Messenger address  Alıntı ile cevap ver
sanırım orada ifade eksikliği var onu siz söyleyince farkettim. PF ve PM uçuşlar yazılacak. similator için boş bırakılacak. İniş hanesine bir şey yazılmayınca otomatik olarak similatore kaydeder demek daha uygun olacak.

sevgiler
Sayfanın başına git

mahmutersoy

9 Posts

Posted - 04/07/2008 :  23:10:58  Profil göster  Alıntı ile cevap ver
iniş hanesi boş bırakıldığı zaman uçuşun copilot a otomatik yazılması daha uygun değil mi?
ya da inişler le aradaki bağlantıyı çözüp 7nci haneyi direk actual ıfr a ve PIC e geçirsek
actual delete ettiğimizde uçuş night a kaysa,
PIC i delete ettiğimizde uçuş copilot a kaysa olur mu?
selamlar....
Sayfanın başına git

falconx

Turkey
407 Posts

Posted - 04/07/2008 :  23:35:13  Profil göster  Visit falconx's Homepage  Click to see falconx's MSN Messenger address  Alıntı ile cevap ver
Biraz daha üzerinde çalışırsanız bahsettiğiniz gibi direk gece ye yazınca uçuşun bir kısmı gündüz ise gündüz kısmını yazınca gece otomatik olarak azalacak gece ve gündüz toplamı toplam uçuşa eşit olduğunu göreceksiniz. Yine uçuşun co pilot veya pic yazılması aynı şekildedir.birbirlerinin toplamları toplam uçuşa eşittir.

şu anda üzerinde çalıştığım yeni versiyonda ise diğer eksiklikler giderildi. göze hitap eder hale geldi. single pilot uçuşları ilave edildi. sim uçuşları yeni formatta yazıldı. bu değişiklikler sivil havacılık ile konuşularak yapıldı. Lisans Tazelemelerinde bu programın onaylı printer çıktısını log book olarak kabul edeceklerini belittiler

sevgiler
Sayfanın başına git

mahmutersoy

9 Posts

Posted - 27/01/2009 :  14:21:29  Profil göster  Alıntı ile cevap ver
hocam tekrar selamlar ocak ayının gelmesi ile tekrar yeni versiyonu logbook u inceledim tek bir konu var uçuşun simulatör hanesine aktarılması konusu bunu iniş hanesi ile bağlantılı olarak değilde registratıona FS yazıldığında uçuşun direk simulatör hanesine kayması şeklinde yapsak olmazmı çünkü logbookun başında yazan açıklamaya göre PM olarak uçtuğumuzda iniş yazmamamız(-) gerekiyor öyle olunca da PM uçtuğumuz uçuş Simulatöre kayıyor saygılar.....
Sayfanın başına git

falconx

Turkey
407 Posts

Posted - 27/01/2009 :  18:44:23  Profil göster  Visit falconx's Homepage  Click to see falconx's MSN Messenger address  Alıntı ile cevap ver
yeni versiyonu incelersen V7 senin söylediğin gibi iniş sayısını yazmadığın zaman sadece sim yazar. diğer taraflara yazmaz. yeni versiyonu indirip (http://www.timuroglu.com/dosya/log_book.htm ) kullanırsan uygun olur.Şu anda yeni şekil üzerinde çalışmalar devam ediyor yakında onuda yayınlayacağım simulator hanesi tarih tip ve saat olarak tamamen ayrı olacak

sevgiler
Sayfanın başına git

mahmutersoy

9 Posts

Posted - 20/02/2009 :  14:24:15  Profil göster  Alıntı ile cevap ver
hocam tekrar selamlar en son yayımladığınız versiyonu (tekmotorlu_similaveli_pilotlogbookMASTER2009_v7_pic_ogretmenilaveli) kullandım elinize sağlık single eng bölümü ilave etmişsiniz şu konularda sorum var
1.uçuş saatlerini girdiğimiz zaman multi pilot time sütunu boş kalıyor manuel girmek de mümkün olmuyor
2. print çıktı alıp deftere yapıştırmak istiyorum ama aynı boyutlarda çıktı almayı başaramadım printer ayarları için bir tavsiyeniz olur mu
3.PM olarak uçtuğumuz zaman iniş sayısı defter başındaki açıklamaya göre yazmamamız gerekiyor her uçuşta iniş yazarsak sıkıntı olur mu selamlar saygılar:)
Sayfanın başına git

falconx

Turkey
407 Posts

Posted - 21/02/2009 :  13:43:47  Profil göster  Visit falconx's Homepage  Click to see falconx's MSN Messenger address  Alıntı ile cevap ver
1:tek motor single pilot için uçak tipinin başına 1, çift motor single pilot için uçak tipinin başına 2 koyduğunuzda tek pilot multi engine uçuşa yazacak dolayısı ile multi pilot sütunu boş kalacaktır. Şayet uçak tipinin başında 1 veya 2 yoksa iniş adedi girildiğinde multi pilota yazacaktır.
2:ortadaki sayfada pirint butonu ile basarsanız defter boyutlarında verecektir. Ama printer özellikleri faklı olduğundan bazen komut uyumsuzluğu olur.Bu durumda %72 (sanırım 72 idi tam hatırlamıyorum değişik rakam hatırlarsam yazarım.) küçültürseniz sayfa boyutuna gelir. Yeni versiyonu hazırlıyorum.Defterin şekli değişti ve talpa da yeni defterler satışa kondu. Bu şekilde hazırlanan sayfasının printer çıktısı şirket tarafından onaylanınca sivil havacılık tarafından kabul edileceğini sivil havacılık ile görüşmüştük.
3. Hiçbir problem olmaz.Şu ana kadarki uygulama bu şekilde ve problem olmadı
Sayfanın başına git

mahmutersoy

9 Posts

Posted - 23/02/2009 :  08:20:53  Profil göster  Alıntı ile cevap ver
hocam tekrar selamlar uçak tipini söylediğiniz gibi giriyorum yani başına 2 koyuyoyrum ve multi engine yazıyor o konuda sorun yok ama problem şu 6ncı sütun multi pilot sutunu boş kalıyor bu sütunun boş kalmaması lazım multi pilot uçuş genel uçuştan ayrıdedilebilsin bukonuda şirket bülten de yayımlamıştı, saygılar...
Sayfanın başına git

falconx

Turkey
407 Posts

Posted - 23/02/2009 :  20:24:51  Profil göster  Visit falconx's Homepage  Click to see falconx's MSN Messenger address  Alıntı ile cevap ver
bir konuda anlaşalım başına 1 ve 2 rakamı koyduğun uçak tipleri(bu uçak single engine veya multi engine olabilir ama tek pilotludur.) single pilot içindir. multi pilot sütunu doğal olarak boş kalacak çünkü tek pilotlu uçakta uçtun sadece 5 ,7 ,9 ve 10 uncu hanelere yazar.. Uçak tipinin başına 1 veya 2 koymadığın zaman otomatik olarak 6 , 7 ,9 ve 10 uncu hanelere yazar.

kalkış ve iniş saatlerini yazdığın zaman 5,6,7,9,ve 10 haneler boştur.İniş hanesine gece veya gündüz inişi yazdığın zaman bu hanelere otomatik atama yapar.

Şayet istediğin yere atamamış ise mesela 4:00 saatlik uçuşun 1 saati gece ise gece hanesine 1:00 yazıp kursoru gündüze tıklarsan gündüzü yazdığın geceye göre düzeltir. Aynı düzeltmeyi pic ile co-pilot arasındada yapar.

Şayet bu dediklerimden farklı işlem hatalı işlem yapıyorsa bildirirsen sevinerek o hatayı düzeltirim.
Sayfanın başına git

mahmutersoy

9 Posts

Posted - 23/02/2009 :  21:39:14  Profil göster  Alıntı ile cevap ver
hocam tekrar selamlar bu gün TALPA da satılan yeni logbook u gördüm baya değişmiş sanırım ona uygun yeni programı hazırlıyorsunuz üsteki mesajlarda öyle yazmıştınız; buna uygun programı hazırlamanız tahmini ne kadar sürer diye merak ediyorum :) bunun yanında 737 hem multi engine hem de multipilot olduğu için 2737 veya 2/737 yazınca multi engine ve multipilota yazması gerektiği halde sadece multiengine uçuşu yazıyor manuel olarak bile multi engine yazmak mümkün olmuyor.
saygılar...
Sayfanın başına git

falconx

Turkey
407 Posts

Posted - 24/02/2009 :  10:39:08  Profil göster  Visit falconx's Homepage  Click to see falconx's MSN Messenger address  Alıntı ile cevap ver
Uçak tipi başında 1 ve 2 rakamlarını sadece single pilot uçtuğun uçaklar için kullanacaksın.Multi pilot uçtuğun uçaklarda uçak tipinin başına 1 ve 2 rakamını koymadan direk uçak tipini yazacaksın o zaman otomatik multi pilot a yazar. Tekrar ediyorum uçak tipinin başındaki 1 ve 2 rakamlarını sadece single pilot otomatik ataması için yazacaksın.Multi pilot için uçak tipinin başına 1 ve rakamını koymadan sadece uçak tipini yazacaksın.

Yeni logbook bitti ancak kontrollarını yapıyorum. Tüm sayfaların her hücresini tek tek kontrol ediyorum(uçuşlardan fırsat bulunca).Sanırım en kısa zamanda yayınlarım.Tabi bunda biraz daha gelişmeler ve düzeltmeler oldu.
Sayfanın başına git

OZX

Türkiye
1 Posts

Posted - 20/09/2009 :  20:01:33  Profil göster  Alıntı ile cevap ver
benim de 1 sorum olacaktı ,, programı internetten buldum ve gerçekten harika mükemmel ötesi bir program. Logbook aylara bölünmüş olduğunu anladım ve ben de uçuş saatlerimi aylara göre yazıyordum ilk ay bitince bir sonraki aya geçtim ve o ayı da bitirdim. ilk ayda herşey güzel olması gerektiği gibi yalnız 2. aydaki altta bulununan page total ve previous page total kısımlarında VALUE! uyarısı çıkıyor. düşüncem 2. ayın uçuş saatlerini ilk aylara toplayarak oraya yazacağı idi fakat ikinci ayın uçuş saatini gösteriyor fakat önceki ayla birlikte göstermiyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Sİtenizi araştırdım okudum fakat belki gözümden küçük bir şey olmuş olabilirim . teşekkürler.
Sayfanın başına git
   Topic Next Topic  
 Yeni soru sor  Cevap ver
 Printerda bastır
Direk gidiş için:
FALCONX FORUMLARI © FALCONX Sayfa başına git
Bu sayfa 0.1 saniyede üretilmiştir.. Powered By: Snitz Forums 2000 Version 3.4.06